Kamery se záznamem v bytových domech

Úřad pro ochranu osobních údajů (dále jen „Úřad“) vydal v červnu 2018 revizi stanoviska vztahující se ke zpracování osobních údajů prostřednictvím kamery se záznamem instalované v bytovém domě.

Úřad zde například definuje prostory, které nevyvolávají z hlediska zásad účelného a přiměřeného zpracování údajů zásadní problémy (jako např. sklepy, půdy a vchody do nich, garáže, kočárkárny, kolárny, prostory dopisních schránek, vnější plášť budovy, vstupní dveře do domu, vstupní chodby k výtahům a schodištím i výtahy a schodiště), přičemž uvádí, že je potřeba dbát, aby nebyla snímána jiná místa, v nichž by sledováním bylo více zasaženo soukromí obyvatel či návštěvníků domu.

Dále se ve stanovisku uvádí nezbytnost splnit informační povinnost, například prostřednictvím schůze shromáždění společenství vlastníků jednotek a následným vyvěšením nebo rozesláním informace o zpracování všem obyvatelům domu, a to ještě před zahájením zpracování.

Místo registrace kamerového systému u Úřadu má správce (tedy SVJ, popř. BD) povinnost vest Záznamy o činnostech zpracování.

Dále je ve stanovisku uvedena nutnost určit úzký okruh osob, které mají k zařízení přístup, vymezit případy, kdy tyto osoby mohou k záznamům přistupovat atp.

Více se dozvíte níže: 

PŘÍLOHY: 
Nejčastější otázky a odpovědi k provozování kamerových systémů 
Stanovisko úřadu na ochranu osobních údajů ke kamerovému systému s ohledem na GDPR 

ODKAZ:
náležitosti Záznamu o činnostech zpracování pro kamerový systém:
https://www.uoou.cz/casto-kladene-otazky-ke-kameram-a-kamerovym-systemum/ds-5041/archiv=1&p1=2619

Rychlý kontakt

Aktuality

 • Dočasné uzavření provozovny

  17.3.2020

  Vzhledem k epidemiologické situaci v České republice rušíme návštěvní hodiny do odvolání. K zastižení jsme na obvyklých tel.číslech a emailech, uvedených v kontaktech. Děkujeme za pochopení.

 • Nouzový stav

  12.3.2020

  Od pátku 13.3.2020 od 6:00 se v rámci vyhlášení nouzového stavu na území ČR plošně zakazují veškeré akce, které přesahují počet 30 osob. Opatření se týká rovněž plánovaných členských schůzí bytových družstev a shromáždění SVJ. Opatření potrvá zatím po dobu 30 dnů.

 • 26.2.2020

  Povinnost uchovávat zápisy z jednání nejvyššího orgánu právnické osoby (shromáždění, členské schůze apod.)

 • PF 2020

  19.12.2019

  Krásné Vánoce a jen vše dobré v novém roce, hodně štěstí, zdraví a úspěchů, Vám přeje tým Správa Morava.

 • Povinnost dálkového odečtu vody a tepla

  24.11.2019

  Povinnost dálkového odečtu vody a tepla

Starší »